AKTUALNOŚCI

 

23 grudnia 2020 r. - Bydgoszcz

 Wojewoda Kujawsko- Pomorski wydał Zarządzenie Zastępcze zmieniające nazwę skweru w Bydgoszczy na którym stoi nasz obelisk z „Skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego” na „Skwer płk. Łukasza Cieplińskiego”.
Wydawało się, że rozpoczęta w lutym 2016 r. walka o tę zmianę zakończyła się sukcesem, lecz to nie prawda. Prezydent m. Bydgoszczy zaskarżył Zarządzenie do Sądu Administracyjnego dla swojego stanowiska zdobył również poparcie organizacji kombatanckich o rodowodzie PRL. Stowarzyszeniu udało się zdobyć poparcie dla stanowiska Wojewody wszystkich organizacji wywodzących swój rodowód z działań niepodległościowych, jak Światowy Związek Żołnierzy AK, Rodzina Katyńska, Sybiracy, Związek Represjonowanych Żołnierzy Górników, Stowarzyszenie Represjonowanych w PRL.

20 grudnia 2020 r. - Bydgoszcz

 Prezydent m. Bydgoszcz przyznał Stowarzyszeniu Medal wydany z okazji 100 rocznicy powrotu do Polski.

2 lutego, 5 listopada, 13 grudnia - Bydgoszcz, Chełmno, Koszalin

 Pod obeliskami w tych miejscowościach w wymienione wyżej rocznice przedstawiciele Stowarzyszenia złożyli wiązanki kwiatów. W upamiętnianiu tych rocznic mimo obowiązujących zakazów udział wzięli również przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, mimo iż nie było oficjalnych zaproszeń tylko telefoniczne i e-mailowe. Dziękujemy im.

Polska – Pandemia

 Jaki wpływ na nasze życie w wszystkich jego aspektach miał wybuch pandemii w naszym kraju ni będę nikogo przekonywał, wszyscy to przeżyliśmy lub dalej przeżywamy. W tej sytuacji Zarząd odwołał termin czerwcowego Walnego Zebrania. Pozostały kontakty telefoniczne lub e- mailowe.

1 marca 2020 r. - Warszawa Muzeum Żołnierzy Wyklętych

 W trakcie spotkania w rozmowie z prokuratorem A. Pozorskim zastępcą min. Ziobry prosiłem o wniesienie rewizji nadzwyczajnej przez min. Ziobrę od negatywnego wyroku sądu w sprawie przyznania zadośćuczynienia naszemu koledze Władysławowi Żydonikowi.

22 lutego 2020 r. - Bydgoszcz Zebranie Zarządu Stowarzyszenia

 Zebranie Zarządu Stowarzyszenia, na którym podjęto decyzję o miejscu i terminie IX Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia. Wyznaczony termin to 06.06.2020 r. miejsce Chełmno.

14 grudnia 2019 r. WARSZAWA Zjazd Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych

 14 grudnia 2019 r. w Warszawie odbył się Ogólnopolski Zjazd Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych zorganizowany przez UdSKiOR. Na zjazd zostali zaproszeni z urzędu członkowie Wojewódzkich Rad ds. działaczy antykomunistycznych i osób represjonowanych oraz osoby imiennie zaproszone przez Szefa UdSKiOR.

12 grudnia 2019 r. CHEŁMNO Obchody 38 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

13 grudnia 2019 r. Obchody w Bydgoszczy i Koszalinie.

 W dniu poprzedzającym obchody członkowie stowarzyszenia spotkali się tradycyjnie w domu „Pod Górą”. Gościem spotkania był prokurator Mieczysław Góra. Kolejny rok obchody w Chełmnie były obchodami wojewódzkimi, po raz pierwszy współorganizatorem był burmistrz Chełmna pan Artur Mikiewicz.
Druga część obchodów odbyła się w szkole nr. 2 poprowadzona przez młodzież szkolną. W czasie obchodów w szkole wojewoda Kujawsko – Pomorski pan Mikołaj Bogdanowicz odznaczył 17 naszych kolegów przyznanym przez Prezydenta RP – Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Następnie prokurator Mieczysław Góra wygłosił wykład pt.” Stan wojenny, represje, skutki odpowiedzialność sprawców. Młodzież wszystkich szkół uczestniczących w obchodach otrzymała upominki książkowe, ufundowane przez IPN i Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Spotkanie zakończyły występy artystyczne młodzieży.
W dniu 13.12.2019 r. pod obeliskami w Bydgoszczy i Koszalinie przedstawiciele Stowarzyszenia złożyli wiązanki kwiatów. Szczególne podziękowania dla kolegów z Koszalina, gdzie spotkania pod obeliskiem mają szansę stać centralnym punktem obchodów innych rocznic. Dziękuję również kolegom z innych miast którzy przy obchodach różnych rocznic reprezentują Stowarzyszenie.

19 listopada 2019 r. WARSZAWA Wyrok w sprawie gen. SB

 Dnia 19.11.2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie skazujący dwóch gen. SB Władysława Ciastonia i Józefa Sasina. Na 2 lata bezwzględnego pozbawienia wolności
Przypominamy:
• 24 listopada 2008 r. SOI „CHEŁMINIACY 1982” złożyło do OKSZpNP IPN wniosek o rozpoczęcie śledztwa w sprawie Wojskowych Obozów Internowania,
• 20 marca 2012 r. OKSZpNP skierowała do Sądu akt oskarżenia.
• Rozprawa główna w Sadzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa w Warszawie trwała
• Od 3 marca2015 r. do 22 lutego 2018 r.
• Dnia 5 listopada 2019 r. odbyła się w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozprawa apelacyjna, lecz Sędzia odroczył wydanie wyroku do 19.11.2019 r.

Wyrok skazujący jest olbrzymim sukcesem Stowarzyszenia za co szczególnie dziękuję. Proces i wyrok są określany jako ostatni z procesów dotyczących wysokich funkcjonariuszy władz PRL w stanie wojennym.
Senator Jan Rulewski podsumował wyrok słowami „Stało się to wskutek ofiarnej i bezprzykładnej działalności Stowarzyszenia „CHEŁMINIACY 1982’’ społecznie bez wielkich lobbystów przez 11 lat toczyli walkę za swoich 300 kolegów w sądach, poczekalniach u polityków i ministrów.” To była 102 rozprawa w tej sprawie.

Wrzesień 2019 r. CHEŁMNO Renowacja Pomnika

 Nasz pomnik w Chełmnie wymagał renowacji. Renowację miał przeprowadzić jego twórca Zygmunt Wujek z Koszalina. Niestety niespodziewanie zakończył pobyt na tej ziemi. Cześć Jego pamięci. Po rozeznaniu rynku okazało się, że koszt renowacji przez specjalistyczne firmy to 7 – 9 tys. Zł. W tej sytuacji wybraliśmy wykonanie renowacji systemem gospodarczym. Całkowity koszt renowacji wyniósł 1 584,39 zł.

23 sierpnia 2019 r. WARSZAWA Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

 Jako jedni z trzech stowarzyszeń w Polsce zostaliśmy zaproszeni przez Ministra. Sprawiedliwości i do udziału w konferencji, która odbyła się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie w ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci
Ofiar Reżimów Totalitarnych. W jej trakcie odbyła się debata pt. „Wokół rozliczeń przeszłości, Próby dekomunizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości po 1989 roku”. Dwóch prelegentów nawiązało w swych wystąpieniach do toczącej się sprawy generałów SB.

22 i 23 czerwca 2019 r. MORAWICA Spotkanie z Stowarzyszeniem z Czerwonego Boru.

 Z powodu zmiany terminu spotkania nie mogłem wziąć udziału osobiście. Stowarzyszenie reprezentowali Andrzej Adamczyk oraz koledzy z Gdańska, łodzi i Bydgoszczy. Na naszą prośbę w spotkaniu udział wziął udział prokurator Mieczysław Góra. Andrzej Adamczyk przedstawił kolegom z Czerwonego Boru cztery pisma przygotowane przez nasze Stowarzyszenie celem ich akceptacji, podpisania i wysłania ich do adresatów. Mimo iż w Morawicy odbywało się Walne. Zebranie Czerwonego Boru nie udało się uzyskać akceptacji dla ich treści. Argumentacja za ich niepodpisaniem była następująca; że są zbyt ostre i stawiają władzom zbyt duże wymagania. Po dwumiesięcznych rozmowach zostały podpisane i wysłane do adresatów.

Czerwiec - Sierpień 2019 r. Oblaci – Gdańsk, Bydgoszcz

 W dniach 16 i 17 czerwca 2019 r. odbyły się w Gdańsku obchody związane z 35-leciem powstania Bractwa Oblatów św. Brygidy. Nasze stowarzyszenie ma liczne związki z Bractwem św. Brygidy. Jednym z założycieli Bractwa był Andrzej Adamczyk. W Bractwie w Gdańsku działali również nasi Członkowie Brunon Baranowski i Walerian Kukowski. Bractwo w Słupsku tworzyli między innymi Darek Bolewski, który był przełożonym Domu w Słupsku oraz koledzy Tadeusz Lipiński, Tadeusz Marszałkowski i Stanisław Szukała. W Bydgoszczy jednym z twórców był Józef Pintera. W pierwszym dniu obchodów po mszy w Bazylice św. Brygidy, odsłonięto na terenie Bazyliki wystawę autorstwa pana Karola Lisieckiego z IPN poświęcona działalności Bractwa. W drugim dniu tj. 17.06.2019 r. w historycznej Sali BHP odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Następnym punktem spotkania była prezentacja książki poświęconej Oblatom pt. „ABY WSZYSCY BYLI JEDNO” Powstanie i działalność Bractwa Oblatów św. Brygidy. Jest to praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Adamczyka. W sierpniu wernisaż wystawy odbył się w kościele Św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

4 czerwca 2019 r. Warszawa.

 W teatrze KAMIENICA odbyły się obchody 30 rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Obchody były organizowane przez IPN i połączone z wręczeniem Krzyży Wolności i Solidarności.

2 marca 2019 r. CHEŁMNO VIII WALNE Zebranie członków SOI "CHEŁMINIACY 1982"

 Omówiono działania Stowarzyszenia w roku 2018. Zarząd otrzymał absolutorium.

13.12.2018 r. - Kościół Jezuitów pw. Św. Andrzeja Boboli Skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego Urząd Wojewódzki

 Odsłonięcie Obelisku upamiętniającego osoby internowane w Wojskowych Obozach Internowania w Polsce. Oficjalne obchody rocznicy wprowadzenia Stanu wojennego:
- Obchody 13 grudnia 1981 w Bydgoszczy.
- Ochody 37 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Bydgoszcz 13 grudnia.


12.12.2018 r. - CHEŁMNO Obelisk Wdzięczności i Solidarności Liceum Ogólnokształcące nr.1:

 Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Złożenie wiązanek pod Obeliskiem. Spotkanie z młodzieżą.

18.06.2018 r. - CHEŁMNO - Obelisk Wdzięczności i Solidarności Poligon wodny „Kępa Panieńska”

 Obchody -10-lecia powstania Stowarzyszenia Osób Internowanych „CHEŁMINIACY’ 1982
- 10-lecie Stowarzyszenia Osób Internowanych Chełminiacy 1982.

18.06.2018 r. - 10 rocznica formalnej rejestracji Stowarzyszenia Osób Internowanych CHEŁMINIACY 1982

 Z okazji 10-lecia istnienia odbyło się w Chełmnie uroczyste spotkanie, na które wystosowano wyjątkowe zaproszenie.

 Dzięki współpracy z Dyrektorem Poczty Polskiej w Bydgoszczy Karolem Górskim oraz Regionalnym Koordynatorem ds. Filatelistyki Waldemarem Kawińskim wydano okolicznościowy znaczek, pocztówkę oraz zorganizowano „Pocztę Specjalną Internowanych”, która pracowała w trakcie całej uroczystości i transportowana była wojskowym Hankerem - poczta obozowa.

 Rozpoczęcie uroczystości nastąpiło pod pomnikiem Wdzięczności i Solidarności. Krótkie przemówienie wygłosił Przewodniczący Stowarzyszenia Tadeusz Antkowiak. Podkreślił głównie odwagę mieszkańców Chełmna, którzy odważyli się pomagać w trudnym okresie stanu wojennego. Stowarzyszenie nie zapomniało o tych ludziach, odznaczeni zostali wysokimi odznaczeniami państwowymi.
 Następnie odczytany został okolicznościowy list skierowanych do członków Stowarzyszenia przez Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego pana Piotra Całbeckiego, który napisał:
"... działalność Stowarzyszenia "Chełminiacy", które umacnia pamięć historyczną o ludziach i zdarzeniach w obozie wojskowym w Chełmnnie"

 Na zakończenie pierwszej części spotkania delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Wdzięczności i Solidarności.

 Druga część spotkania odbyła się na poligonie wodnym Kępa Panieńska, gdzie od 5.11.1982 do 2.02.1983 r. przetrzymywani byli internowani.
   Obchody na poligonie rozpoczęła msza św. polowa odprawiona przez ks. Kapelana ppłk. Piotra Wszelakiego, który wygłosił wzruszającą homilia oraz odczytał list skierowany do uczestników mszy przez bp. Józefa Guzdka Biskupa Polowego Wojska Polskiego - list Biskupa.
 W dalszej części spotkania o historii powstania Stowarzyszenia mówili Przewodniczący Stowarzyszenia Tadeusz Antkowiak, prokurator IPN Mieczysław Góra i wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński. Po ich wystąpieniach list okolicznościowy odczytał przedstawiciel Wojewody Kujawsko–Pomorskiego pan Jacek Tarczewski - list Wojewody.
 Odtworzonymi elementami obozu internowania był krzyż brzozowy wykopany przez internowanych w środku obozu wieczorem 1.12.1982 r. oraz labirynt postawiony przez władze obozu w nocy z 18 na 19 listopada 1982, w którym zmuszano głodujących internowanych do przyjęcia pożywienia. Labirynt miał na celu odseparowanie od siebie Internowanych.
 Spotkanie zakończyła tradycyjna grochówka.

 Za pomoc w organizacji obchodów dziękujemy d-cy 3 Włocławskiego Batalionu Drogowo – Mostowego ppłk. Krzysztofowi Mikrutowi jak również wszystkim żołnierzom, którzy brali udział w przygotowaniu i realizacji obchodów 10-lecia Stowarzyszenia.


26.11.2011 Łódź Niepokorni w kamasze po drugiej stronie weneckiego lustra" - Po wielu trudach dobrneliśmy do tej ważnej dla nas daty. Sympozjum po raz drugi okazało się dużym sukcesem. Przybyło na nie wiele osób z całego kraju mim. Bygoszczy, Olsztyna, Gdańska, Szczecinka, Krakowa. Tak jak obiecywaliśmy był na nim obecny prokurator IPN Mieczysław Góra, który odczytał tak ważne dla nas wyniki śledztwa. Bardzo dziękujemy wszytskim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. Zapraszamy do naszej galerii gdzie można obejrzeć, krótką relację z sympozjum. Dodatkowo zamieszczamy również linki gdzie znajdują się filmy.

Relacje z sympozjum

22.11.2011 Łódź - Niepokorni w kamasze - po drugiej stronie weneckiego lustra - konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli: naszego stowarzyszenia Urzędu Maista Łodzi, IPN. Relaje poniżej.

Relacja TVP 3

Relacja TV Toya

26.11.2011 Łódź - Niepokorni w kamasze - po drugiej stronie weneckiego lustra - z wielką przyjemnością mamy zaszczyt poinformować, że odbędzie się druga edycja sympozjum. Tym razem przewodnim tematem jest świat oczami naszych ciemiężców. Sympozjum będzie podzielone na panele dyskusyjne na zakończenie odbędzie się koncert oraz projekcja filmu. Przedsięwzięcie to odbędzie się dzięki współpracy z Urzędem Miasta Łodzi Gorąco zapraszamy. Program sympozjum poniżej.

Niepokorni w kamasze - po drugiej stronie weneckiego lustra - program "Niepokorni w kamasze" - on the other side of Venetian mirror world through - agenda

12.09.2011 Łódź - Konkurs "Niepokorni w kamasze - 30 lat później" - prace nad przygotowaniem sympozjum trwają pełną parą. Ich efektem jest rozpisanie konkursu pośród młodzieży ponadgimnazjalnej. Jego tematem jest problematyka związana z funkcjonowaniem w Polsce Wojskowych Obozów Specjalnych na przełomie lat 1982/1983. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału.

Szegółowy opis konkursu

Witamy po dłużeszej przerwie - nasze milczenie było bezpośrednio związane z poszukiwaniami w archiwach IPN informacji o WOS. Praca była bardzo trudna tu ukłony dla Pana Przewodniczącego Józefa Pintery za wytrwałość. Dodatkowo pragniemy poinformować, że trwają prace nad przygotowaniem drugiej edycji sympozjum. Tym razem pod hasłem Niepokorni w kamasze - po drugiej stronie weneckiego lustra. Efekty poszukiwań poniżej

Z archiwum IPN - Wojskowe Obozy Specjalne

11 września 2010r. - list do Pana Premiera - spotkanie w Łowiczu poza swoją stroną oficjalną miało również nieoficjalną. Mieliśmy przyjemność spotkać się z przewodniczącym Komitetu Więźniów Politycznych I Internowanych - Wojciechem Gędkiem. Na spotkaniu tym przedstawił on pismo które wysłał w naszym imieniu. Treść poniżej. Była to dla nas nie lada niespodzianka, że nie tylko my sami walczymy ale i ktoś o nas pamięta. TAK TRZYMAĆ !

List do Pana Premiera

11 września 2010r. - Obchody XXX lecia Solidarności w Łowiczu - rano skoro świt wybraliśmy się uczcić wspólnie z mieszkańcami miasta XXX lecie powstania ruchu Solidarności. Wśród zaproszonych gości byli min.: przedstawiciele władz miasta,osadzeni z łowickiego więzienia oraz wielu innych. Obchody rozpoczęły się spotkaniem na Skwerze Solidarności, gdzie wręczone zostały medale, odznaczenia, posadzony został dąb niepodległość. Następnie w kościele pijarskim odbyły się: Msza Św połączona z odsłonięciem tablicy poświęconej pamięci Jana Pawła II i złożenie kwiatów przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki. Zdjęcia ze spotkania w galerii...

21 lutego 2010r. - NIEWIARYGODNE ALE PRAWDZIWE ... !!! - z wielkim smutkiem i niedowierzaniem informujemy o tym co nastąpiło 17 lutego bieżącego roku. Okazało się, że chyba nadal żyjemy w kraju w którym panuje cenzura – zdjęto bowiem z anteny TVP 1 program o obozach wojskowych. Szczegóły w poniżej...

Protest złozony do Prezesa TVP S.A.

12 września 2009r. - Łódź - z wielką przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić wszystkich na imprezę organizowaną dla uczczenia pamięci wszystkich, którzy walczyli o wolna Polskę w latach `80. Impreza ma charakter otwarty.

Plakat Niepokorni w kamasze - kartki z kalendarza - sierpień

5 września 2009r. - Chełmno - odbędzie się druga edycja pikniku rekreacyjno - estradowego pod nazwą "Mieszkańcom Chełmna i powiatu Chełmińskiego". Jest to forma podziękowania dla mieszkańców Chełmna za pomoc okazaną podczas trwania internowania. Poniżej szczegóły spotkania

7 czerwca 2009r. - zmarł jeden z naszych kolegów - Henryk Załoga. Wszystkich chętnych do oddania mu ostatniej posługi zapraszamy dnia 10.06.2009 o godzinie 12:00 do Łopiennna okolice Janowca Wielkopolskiego

5 marzec 2009r. - jeśli posiadasz jakieś pamiątki z dziejów Solidarności i chcesz się nimi podzielić zapoznaj się z apelem Związkowego Ośrodka Dokumentacji Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej

Apel ZOD

27 luty 2009r. - kolejny krok do przodu. IPN wszczął śledztwo w Naszej sprawie. Szczegóły poniżej.

IPN - zawiadomienie.

15 października 2008r. - Komisja Praw Człowieka i Praworządności wraz z Komisja Ustawodawczą obradowały w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego

A jednak Sąd bywa przychylny... - 12.06.2008r. przed Tarnobrzeskim Sądem Okręgowym zapadł wyrokw sprawie jednego z więźniów Czerwonego Boru. Poniżej mozecie zapoznac sie z jego treścią

  Wyrok Wiesława Wojtasa - dokumenty źródłowe

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność w Naszej sprawie...- komisja postanowiła zająć stanowisko w sprawie osób represjonowanych w okresie Stanu Wojennego i złożyła projekt zmiany ustawy.

  Projekt ustawy     

22 listopada - przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia wystosowali wniosek do IPN Oddziałowa Komisja ścigania zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatrura Bydgoszcz. Dotyczy on przeprowadzenie śledztwa w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności w okresie 03.11.1982r. do 16.02 1983r. działaczy opozycyjnych, poprzez osadzenie ich w Wojskowym Obozie Specjalnym zlokalizowanym w rezerwacie Kępa Panieńska, miejscowość Chełmno n/Wisłą.

 

WAŻNE - Wszyscy więżniowie obozu w Chełmnie Ci z Was, którzy w związku z pobytem doznali uszczerbku na zdrowiu i mają do dziś problemy zdrwowotne proszeni są o kontakt z Przewodniczącym Stowarzyszenia: Józefem Pinterą

  Jak pamiętacie 26 lat temu walczyliśmy o suwerenna Polskę. W konsekwencji swych działań niemalże każdy z nas był szykanowany, przetrzymywany niejednokrotnie ponad 62 godziny, więziony, przesłuchiwany, wielu z nas oddało życie. Część z nas znalazła swe miejsce w historii wielu jednak pominięto. Winą za ten fakt należy obarczać ówczesny rząd, który chcąc uśpić czujność władz Solidarności oraz opinii publicznej uwolnił jej czołowych działaczy, jednocześnie informując o zaprzestaniu represji. Równolegle podstępnie uderzając w działaczy średniego szczebla, którzy realizowali program związku bezpośrednio w zakładach pracy, małych społecznościach. W efekcie znaleźliśmy się w obozach wojskowych. O przebiegu naszego pobytu tam można by długo debatować, jednak nie to jest przedmiotem mej wypowiedzi. Chcę apelować do Was wszystkich abyście nie zapominali o tym co było i dlaczego tak się stało. To co robiliśmy i za co zostaliśmy ukarani to nic innego jak HISTORIA NASZEGO PAŃSTWA, o której należy mówić a tym samym pozostawić ją potomnym.
Porzućmy zatem proszę własną prywatę i stańmy murem za historią. Powiedzmy głośno: byliśmy INTERONWANI za głoszone poglądy i działalność. Niech nasza postawa stanie się pomnikiem dla tych którzy zapłacili najwyższą cenę – oddali życie.

Jednocześnie pragnę przypomnieć, iż 17 listopada 2008r (poniedziałek). Upływa termin składania pozwów do sądu o odszkodowanie ( zadość uczynienie) za poniesione krzywdy, straty moralne oraz utratę zdrowia z powodu represji rządu PRL na działaczach Solidarności.
Z poważaniem

Wice przewodniczący Stowarzyszenia

Adam Nowak

15 października 2008r. - w Łodzi przed Sądem Okręgowym Wydział odbyła się sprawa Naszego kolegi Mirosława Polipowskiego.

11 czerwiec 2008 Chełminiacy w Sejmie - Warszawa Sejm i tu przybyliśmy walczyć o Naszą sprawę. Poniżej obszerniejsza relacja.

Relacja.

26 maja 2008. - w Łodzi w siedzibie Platformy Obywatelskiej odbyła się konferencja prasowa poswięcona tematyce obozów wojskowych. Poniżej obszerniejsza relacja.

Relacja.

25 maja 2008. - parlamentarzyści też walczą w Naszej sprawie.

Interpelacja Małgorzaty Masłowskiej.

15 marca 2008. - Warszawa w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa odbyło się spotkanie przedstawicieli Specjalnych Obozów Wojskowych. Poniżej obszerniejsza relacja.

Relacja.






Powrót do strony głównej